Under Desk Steel Pedestal 3 Drawers White
Product Code:
TKUSMP3WH
Pack Of
1
The Under Desk Steel Pedestal 3 Drawers is the perfect solution for your office storage needs. With a pen tray included, you can keep your writing utensils organised and easily accessible. The pedestal fits A4 files side to side and front to back with a filing bar, as well as foolscap files front to back. The steel construction ensures durability and the black castors allow for easy mobility under your desk. Keep your workspace clutter-free and organised with this sleek and functional under desk pedestal.
- General
- The Under Desk Steel Pedestal 3 Drawers is the perfect solution for your office storage needs. With a pen tray included, you can keep your writing utensils organised and easily accessible. The pedestal fits A4 files side to side and front to back with a filing bar, as well as foolscap files front to back. The steel construction ensures durability and the black castors allow for easy mobility under your desk. Keep your workspace clutter-free and organised with this sleek and functional under desk pedestal.
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Width | 380mm |
| Weight | 20.9kg |
| Standards | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Height | 615mm |
| Depth | 470mm |
| Style | Mobile Pedestal |
| Number Of Drawers | 3 Drawer |
| Made To Order | No |
| Drawer Style | Flush Front |
| Pedestal Colour | White |
| Filing Drawer | Yes |
| 615mm high |
| Discreet side handle drawers |
| Lockable drawers |
| Smooth Accurize drawer handles |
×